Essay
Cost-volume-profit of a Make/buy Decision
Elly Industries is a multiproduct company that currently manufactures 30,000 units of Part MR24 each month for use in production. The facilities now being used to produce Part MR24 have affixed monthly cost of $150,000 and a capacity to produce 84,000 units per month. If Elly were to buy Part MR24 from an outside supplier, the facilities would be idle, but its fixed costs would continue at 40 percent of its present amount. The variable production costs of Part MR24 are $11 per unit.
Required:
a. If Elly Industries continues to use 30,000 units of Part MR24 each month, it would realize a net benefit by purchasing Part MR24 from an outside supplier only if the supplier's unit price is less than how much?
b. If Elly Industries can obtain Part MR24 from an outside supplier at a unit purchase price of $12.875, what is the monthly usage at which it will be indifferent between purchasing and making Part MR24?
Source: CMA adapted
Correct Answer:

Verified
Cost-Volume-Profit of a Make/Buy Decisio...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q2: Choosing Performance Measures<br>Jen and Barry opened an
Q4: Describe ABC<br>Required:<br>a. What is activity-based costing and
Q4: Choosing Performance Measures<br>The president of the Canby
Q6: Professional football teams have both a coach
Q6: Transfer Pricing in the Presence of Divisional
Q6: Expected, Standard, and Actual Labor Hours<br>The Pizza
Q13: ROI and Residual Income<br>The following investment opportunities
Q17: Fixed, Variable, and Average Costs<br>Midstate University is
Q19: Opportunity Cost of Purchase Discounts and Lost
Q22: Plantwide vs. Department Overhead Rates<br>Rose Bach has