Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit: What is the price per unit of labor?
A) $25
B) $20
C) $10
D) $ 2
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q2: A publishing house is using 400 printers
Q3: In the following graph,the price of labor
Q4: In the graph below,the price of capital
Q5: If the price of labor is $5
Q6: A cow will produce 8500 lbs.of milk
Q8: Refer to the following graph.The price of
Q9: In the graph below,the price of capital
Q10: If the marginal rate of technical substitution
Q11: Following is a firm's expansion path.The
Q12: In the following graph,the price of capital