Solved

Suppose Jack Purchases Four Rolls of Brown Paper for Which

Question 84

Multiple Choice

Suppose Jack purchases four rolls of brown paper for which he receives 100 units of total utility and two quarts of vinegar for which he receives 50 units of total utility. Assuming Jack maximizes utility, if the price of brown paper is $2 a roll, the cost of two quarts of vinegar must be:


A) $1 a quart.
B) $2 a quart.
C) $0.50 a quart.
D) It is impossible to tell.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions