Multiple Choice
William is trying to calculate the price of his groceries in his head. He has four apples for 35¢ each,five potatoes for 15¢ each,and three cake mixes for $2.25 each. He begins by thinking to himself,"Let's see,four times 35¢ is what? Two times 35¢ is 70¢,and then two times 70¢ is $1.40. And then what do I do next? Oh,yes,I need to know what five times fifteen equals. I can't remember,but let's see if I can figure it out...." From the perspective of psychology,William may have trouble solving the problem because:
A) His working memory capacity may be insufficient to hold and process all the information.
B) He is representing the problem incorrectly.
C) He is demonstrating a mental set with regard to his knowledge of multiplication facts.
D) He is using an inappropriate heuristic.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q2: Which one of the following illustrates the
Q16: Natalie is sometimes too impulsive when she
Q17: Students' epistemic beliefs can best be described
Q18: Which one of the following pairs of
Q20: Three of the following strategies are consistent
Q22: From the perspective of psychology,why should teachers
Q23: Which one of the following statements best
Q24: Students are more likely to be successful
Q25: Researchers have observed cultural differences in three
Q26: Describe the role that each of the