menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Practical Business Math Procedures Study Set 1
  4. Exam
    Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations
  5. Question
    Melons Cost $20 Per Crate, and Apples Cost $8 Per
Solved

Melons Cost $20 Per Crate, and Apples Cost $8 Per

Question 31

Question 31

Essay

Melons cost $20 per crate, and apples cost $8 per crate. An order comes in for a total of 48 crates for $420. What was the number of crates of melons and apples? (Let crates of melons = M.)

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q19: B/8 = 90; B equals:<br>A)8<br>B)90<br>C)72<br>D)27<br>E)None of these

Q26: <sup> </sup>In Johnson Corporation, the first shift

Q28: More than one unknown in a word

Q30: At Shaw's Market, apples cost $10 per

Q32: At Miduale Electronics, the first shift produced

Q36: B + 8 = 9; B =

Q36: Erasers cost $5 per carton, and pencils

Q67: If there are two unknowns, the variable

Q69: 4 + 3 = 9 is an

Q121: American Airlines reduced its round trip fare

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines