menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Culinary Fundamentals Study Set 1
  4. Exam
    Exam 4: Menus and Recipes
  5. Question
    If a Case Containing 12 Cans of Whole Peeled Tomatoes
Solved

If a Case Containing 12 Cans of Whole Peeled Tomatoes

Question 21

Question 21

Multiple Choice

If a case containing 12 cans of whole peeled tomatoes costs $28.80, what is the unit cost?


A) $2.20
B) $2.30
C) $2.40
D) $2.10

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q16: Excessive kitchen waste can negatively affect a

Q17: What is the correct way to express

Q18: Which of the following steps is NOT

Q19: Which of the following is a part

Q20: Standardized recipes are available in many culinary

Q22: What is par or parstock?

Q23: What should you do if a recipe

Q24: Which of the following menu statements would

Q25: What type of menu lists each food

Q26: A typical American meal consists of an

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines