Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Accounting Study Set 20
Exam 1: Managerial Accounting in the Information Age
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 81
True/False
The treasurer has custody of cash and funds invested in marketable securities.
Question 82
Multiple Choice
Which of the following skills are needed by those who desire a high-level career in management accounting?
Question 83
True/False
Equipment depreciation is generally a controllable cost for a factory department supervisor.
Question 84
Multiple Choice
Classic Loungers is in the process of preparing a production cost budget for August. Actual costs in July for 200 chaise lounge chairs were:
Ā MaterialsĀ costĀ
$
6
,
000
Ā LaborĀ costĀ
8
,
000
Ā RentĀ
2
,
000
Ā DepreciationĀ
4
,
000
Ā OtherĀ fixedĀ costsĀ
5
,
000
Ā TotalĀ
$
25
,
000
\begin{array}{lr}\text { Materials cost } & \$ 6,000 \\\text { Labor cost } & 8,000 \\\text { Rent } & 2,000 \\\text { Depreciation } & 4,000 \\\text { Other fixed costs } & 5,000 \\\text { Total } & \$ 25,000\end{array}
Ā MaterialsĀ costĀ
Ā LaborĀ costĀ
Ā RentĀ
Ā DepreciationĀ
Ā OtherĀ fixedĀ costsĀ
Ā TotalĀ
ā
$6
,
000
8
,
000
2
,
000
4
,
000
5
,
000
$25
,
000
ā
Each chair is sold for $140 in July. The company plans to lower the selling price to $130 per chair at which management estimates that sales will increase to 230 chairs. Materials and labor are the only variable costs. How much is the incremental revenue associated with the price reduction?
Question 85
Multiple Choice
On which of the following costs should a manager not be evaluated?
Question 86
True/False
Variable cost per unit remains constant when the number of units produced changes.
Question 87
Multiple Choice
Kilwin's Candies produced and sold 600 boxes of chocolate covered popcorn last month and had total variable costs of $2,100 that reflected the costs of chocolate and popcorn (ingredients) . Each box of popcorn sells for $12.00. If production and sales are expected to increase by 10% next month, which of the following statements is true?
Question 88
Multiple Choice
Bagel Time produced and sold 2,500 bagels last month and incurred fixed costs totaling $8,000. If production and sales are expected to decrease by 10% next month, which of the following statements is true?