Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Practical Business Math Procedures Study Set 1
Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 41
Multiple Choice
A local Walmart sells sweatpants ($7) and jackets ($14) . If total sales were $6,160 and customers bought 8 times as many sweatpants as jackets, what would be the number of jackets sold?
Question 42
Multiple Choice
Al Resse and Marci Rey received a total of $210,000 from a deceased relative's estate. They decided to put away $50,000 in a trust for their child and divide the remainder into 1/4 for Marci and 3/4 for Al. How much will Al receive?
Question 43
True/False
B/5 + 3 = 15; B = 16.
Question 44
True/False
When an equation uses addition, the variable can be solved by the opposite process: subtraction.
Question 45
Essay
Runyon Co. sells T-shirts ($4) and shorts ($5). If total sales were $850 and people bought 3 times as many T-shirts as shorts, what would be the number of T-shirts and shorts sold? A. 150 T-shirts B. 50 shorts
Question 46
Multiple Choice
Kohl's sells casual shirts for $9 and polo shirts for $18.00. Total sales were $1,080, and customers bought 4 times as many casual shirts as polo shirts. How many casual shirts did Kohl's sell?
Question 47
Essay
Marika is 8 times Barry's age. If the difference in their age is 7 years, how old is Marika?
Question 48
Multiple Choice
What number decreased by 630 equals 1,510?
Question 49
Essay
If Sears Roebuck sells six times as many batteries as Firestone and their difference in sales is 250,000 batteries, how many batteries did each sell?
Question 50
Essay
Art Neuner and Paul Kosponato sell trucks for Blue Auto. Over the past year, they sold 240 trucks. Assuming Paul sells 7 times as many as Art, how many trucks did each sell?
Question 51
Essay
10A - 20 = 4A + 80 (answer to closest hundredth).
Question 52
Multiple Choice
Coffee costs $12 per case, and tea costs $8 per case. If an order comes in for a total of 250 cases for $2,600, what was the specific number of cases of tea? (Hint: Let C = cases of coffee.)