Multiple Choice
Use the following information for items
Obama Company sells its product for $25 per unit.During 2020, it produced 20,000 units and sold 15,000 units (there was no beginning inventory) .Costs per unit are: direct materials $5, direct labour $4, and variable overhead $3.Fixed costs are: $300,000 manufacturing overhead, and $50,000 selling and administrative expenses.
-The per-unit manufacturing cost under variable costing is
A) $12.
B) $27.
C) $29.50.
D) $32.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q23: Under absorption costing when production equals sales
Q24: Under absorption costing<br>A)only direct variable manufacturing costs
Q25: Which of the following statements if false?<br>A)In
Q26: Which of the following is false?<br>A)When units
Q27: Use the following information for items<br>Green Company
Q29: Under variable costing<br>A)only direct variable manufacturing costs
Q30: When comparing absorption and variable costing which
Q31: Use the following information for items<br>Green Company
Q32: When units produced exceeds units sold<br>A)net income
Q33: Use the following information for items <br>Obama