Multiple Choice
Average Corp.purchased inventory as follows: March 3 300 units at $9
March 4 200 units at $10
March 7 100 units at $11
On March 5, Average sold 400 units for $17 each.The average unit cost to be used for the cost of goods sold on March 5, in a perpetual inventory system, is
A) $9.40.
B) $9.50.
C) $9.67.
D) $17.00.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q3: Inventory that originally cost $10,000 was written
Q4: The specific identification method is desirable when
Q5: The specific identification method of costing inventories
Q6: A change in the method of cost
Q10: In periods of falling prices, FIFO will
Q11: Once goods leave the premises of the
Q11: Demonstrate the presentation and analysis of inventory.
Q36: The cost of goods available for sale
Q87: Goods in transit shipped FOB shipping point
Q98: Use the following information for the month