Multiple Choice
Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers.For a recent shipment, the company paid $3,000 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups.Group 1 consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.25 each.Group 2 consists of 5,500 pieces that are expected to sell for 0.60 each.Group 3 consists of 500 pieces that are expected to sell for $1.20 each.Using the relative sales value method, what is the cost per item in group 2?
A) $0.375.
B) $0.600.
C) $0.350.
D) $.0398.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q8: If the contract price on a noncancelable
Q18: Why are inventories stated at lower-of-cost-or-net realizable
Q27: During the prior fiscal year, Jeremiah Corp.signed
Q28: During the current fiscal year, Jeremiah Corp.signed
Q31: Under International Financial Reporting Standards (IFRS), a
Q34: Dub Dairy produces milk to sell to
Q36: Lenny's Llamas purchased 1,500 llamas on January
Q45: Under International Financial Reporting Standards (IFRS), net
Q47: Use the following information for questions
Q49: Shake Company's inventory experienced a decline in