Solved

Confectioners, a Chain of Candy Stores, Purchases Its Candy in Bulk

Question 32

Multiple Choice

Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers.For a recent shipment, the company paid $3,000 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups.Group 1 consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.25 each.Group 2 consists of 5,500 pieces that are expected to sell for 0.60 each.Group 3 consists of 500 pieces that are expected to sell for $1.20 each.Using the relative sales value method, what is the cost per item in group 2?


A) $0.375.
B) $0.600.
C) $0.350.
D) $.0398.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions