Multiple Choice
Publix has 2,700 pounds of bananas with a total cost of $864.Because the bananas have become too ripe, Publix is contemplating whether it should use the bananas to bake banana bread or sell the bananas 'as is' to the homeless center for $1,485.In addition to the cost of the bananas, it would cost $2,565 to convert the bananas into bread, which could then be sold for a total of $4,480.However, a special oven to bake the bread will have to be rented for an additional $300.What is the incremental effect on income if Publix converts the bananas to banana bread?
A) Increase of $130
B) Increase of $430
C) Decrease of $734
D) Increase of $1,615
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q106: Two or more products that result from
Q107: Diva Footwear is contemplating if it
Q108: The allocation of joint costs to joint
Q109: The following are production and cost
Q110: Way Living sells unfinished oak shelves for
Q111: Which of the following statements is(are) true
Q112: Ralston Tile produces three types of
Q113: Marshal Costumes owns two stores and
Q114: Sunk costs are incremental costs because they
Q115: Samson Designers produces a lady's handbag