Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Math For Business
Exam 12: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 61
Short Answer
Bill Angel marks up his goods 38% on cost. A Nikon camera cost Bill $410. What is Bill's selling price?
Question 62
Short Answer
Question 63
True/False
Cost is equal to the selling price divided by (1 + markup percent on cost) when markup is based on cost.
Question 64
Short Answer
Selling price $700 Markup % on cost 30% Actual cost?
Question 65
Multiple Choice
A wooden duck with a regular selling price of $125.99 is marked down to $79.99. The percent of markdown is:
Question 66
Short Answer
Question 67
Short Answer
A toaster is marked up $10 and sells for $45.00. Find the cost and percent markup if the markup is based on cost. (Round to the nearest hundredth percent.)
Question 68
True/False
The amount of markup is represented as the portion only when markups are based on cost.
Question 69
Multiple Choice
A local Dot Dress Shop is selling a suit for $99. Because of changing styles, the first markdown was 8% and second markdown was 25%. The suit still did not sell, so a final markdown of 10% was taken. The sale price is currently:
Question 70
True/False
Percent markup on the selling price is equal to the amount of markup divided by the selling price.
Question 71
Multiple Choice
When markup is based on cost:
Question 72
Short Answer
French Co. marks up its goods 45% on cost. What is French's equivalent markup on selling price? Round to the nearest hundredth percent.
Question 73
Short Answer
Al Shelf knows his goods are marked up 36% on cost. If a TV cost Al $280, what would the selling price be? .
Question 74
Multiple Choice
Bill's Furrier marks up mink coats $3,000. This represents a 50% markup on cost. What is the cost of the coats?
Question 75
True/False
If the selling price and percent markup on selling price are given, the actual cost can be calculated.
Question 76
Short Answer
Jane Corporation produces fudge bars. Total fixed cost is $55,500. Each package of fudge bars sells for $4.95 with a variable unit cost of $3.10. What is the breakeven point for Jane Corporation?