Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Principles of Economics Study Set 7
Exam 23: Measuring a Nation S Income
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 141
Multiple Choice
Suppose an economy produces only cheese and fish. In 2010, 20 units of cheese are sold at $5 each and 8 units of fish are sold at $50 each. In 2009, the base year, the price of cheese was $10 per unit and the price of fish was $75 per unit. For 2010,
Question 142
Multiple Choice
GDP and GNP are identical when
Question 143
True/False
The investment component of GDP refers to financial investment in stocks and bonds.
Question 144
Multiple Choice
Table 23-3 The table below contains data for the country of Crete for the year 2010.
-Refer to Table 23-3. What was Crete's consumption in 2010?
Question 145
Multiple Choice
Suppose that over the last twenty-five years a country's nominal GDP grew to three times its former size. In the meantime, population grew by 40 percent and prices rose by 100 percent. What happened to real GDP per person?