Multiple Choice
Use the following information for the next 3 questions.
Division X sells organic high-gluten flour to Division Y. Division X incurs costs of $0.375 per pound of flour. Division Y makes loaves of bread that sell for $2.50 each. Division Y incurs costs of $1.25 per loaf, excluding the cost of the flour. Each loaf of bread uses one-half pound of flour.
-What is the operating income per loaf for Division Y if the transfer price is set at $0.625 per pound for flour?
A) $0.6250
B) $0.9375
C) $1.2500
D) $0.8750
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q46: A segment with an ROI of 30%
Q62: Which type of knowledge is most costly
Q74: Which of the following transfer pricing systems
Q76: Use the following information for the next
Q77: Use the following information for the next
Q78: Use the following information for the next
Q81: The EVA for 2005 was<br>A) ($18,600)<br>B) ($12,840)<br>C)
Q82: Specific knowledge is I. More detailed than
Q83: Budgets can be used to evaluate managerial
Q84: How are research and development costs treated