Multiple Choice
A company could produce 100 units of a good for $320 or produce 101 units of the same good for
$324. The $4 difference in costs is
A) the marginal cost of producing the 101st unit.
B) the marginal benefit of producing the 101st unit.
C) both the marginal benefit and the marginal cost of producing the 101st unit.
D) neither the marginal benefit nor the marginal cost of producing the 101st unit.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q130: If a firm's marginal product of labour
Q131: Ernie's Earmuffs produces 200 earmuffs per year
Q132: If the wages a firm pays it
Q133: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4952/.jpg" alt=" -The table above
Q134: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4952/.jpg" alt=" -The table above
Q135: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4952/.jpg" alt=" -The above figure
Q136: Most total product curves have<br>A) output first
Q138: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4952/.jpg" alt=" -In the above
Q139: In economics, the short run is the
Q140: When long- run average cost remains constant