menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Pathways to Math Literacy
  4. Exam
    Exam 2: Making Sense of It All
  5. Question
    Find the Unit Cost
Solved

Find the Unit Cost

Question 69

Question 69

Short Answer

Find the unit cost.
A package of 8 AAA batteries costs $4.32.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q64: A stock closed at $12.80 on Monday.

Q65: Find the area of the circle. Use

Q66: Find the unit cost of each package

Q67: Convert the metric units of length using

Q68: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Solve the

Q70: Simplify by collecting the like terms. Then

Q71: Solve the proportion. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Solve the

Q72: Write the phrase as an algebraic expression.

Q73: The weight of a child in 1990

Q74: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Solve the

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines