menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Pathways to Math Literacy
  4. Exam
    Exam 2: Making Sense of It All
  5. Question
    Find the Unit Cost of Each Package of Napkins to Determine
Solved

Find the Unit Cost of Each Package of Napkins to Determine

Question 66

Question 66

Essay

Find the unit cost of each package of napkins to determine the best buy. (Round to four decimal places.)
a. $2.35 for 400 napkins
b. $0.80 for 100 napkins

Correct Answer:

verifed

Verified

a. $0.0059 per napki...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q61: A 6-pack of soda is on sale

Q62: Solve the equation using the multiplication or

Q63: Convert the unit of weight and mass.

Q64: A stock closed at $12.80 on Monday.

Q65: Find the area of the circle. Use

Q67: Convert the metric units of length using

Q68: Solve the equation. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Solve the

Q69: Find the unit cost.<br>A package of 8

Q70: Simplify by collecting the like terms. Then

Q71: Solve the proportion. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Solve the

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines