Multiple Choice
Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 8 slices of pizza and 5 soft drinks for $40.29. The second group bought 6 slices of pizza and 7 soft drinks for $
35) 71. How much does one slice of pizza cost?
A) $1.94 per slice of pizza
B) $2.44 per slice of pizza
C) $3.27 per slice of pizza
D) $2.77 per slice of pizza
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q125: Choose the one alternative that best
Q126: Write a system of linear inequalities
Q127: Graph the system of linear inequalities.
Q128: Choose the one alternative that best
Q129: Use the properties of determinants to
Q131: Solve the system using the inverse
Q132: Perform the indicated matrix operations.<br>-Let
Q133: 2x + 3y ≥6<br>- <span class="ql-formula"
Q134: Use the properties of determinants to
Q135: Solve each system of equations using