Multiple Choice
Matt bought 3 pounds of oranges and 2 pounds of apples and paid , before tax. Andy bought 4 pounds of oranges and 3 pounds of apples and paid , before tax. Use this information to set up a matrix equation of the form , which can be solved to determine the price per pound for oranges and apples. Solve this matrix equation to find the price per pound of apples.
Use the fact that for .
A) $0.83 per pound
B) $0.74 per pound
C) $0.80 per pound
D) $0.87 per pound
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q9: Evaluate the determinant.<br> <span class="ql-formula" data-value="\left|
Q10: Use the Gauss-Jordan method to solve
Q11: Graph the solution set of the
Q12: Solve the problem using matrices.<br>-In a
Q13: Give all solutions of the nonlinear
Q15: Solve the system to find
Q16: Use a graphing calculator to Express
Q17: Find the matrix product when possible.<br>-
Q18: The following table shows the per
Q19: Use Cramer's rule to solve the