Multiple Choice
Solve the problem.
-A store sells tents, sleeping bags, and camp stools. A customer buys a tent, 5 sleeping bags, and 5 camp stools for $255. The price of the tent is 8 times the cost of a camp stool. The cost of a sleeping bag is $15
More than the cost of a camp stool. Find the cost of each item.
A) $80 for a tent; $25 for a sleeping bag; $10 for a camp stool
B) $80 for a tent; $25 for a sleeping bag; $11 for a camp stool
C) $80 for a tent; $30 for a sleeping bag; $15 for a camp stool
D) $88 for a tent; $25 for a sleeping bag; $11 for a camp stool
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q265: Solve the system of equations.<br>- <span
Q266: Solve the system by the addition
Q267: Solve the system of equations by
Q268: Decompose P/Q, Where Q Has Only
Q269: Decompose P/Q, Where Q Has a
Q271: Determine whether the given ordered pair
Q272: Decompose P/Q, Where Q Has a
Q273: Solve the system by the substitution
Q274: Solve the system of equations.<br>- <span
Q275: Graph the inequality.<br>- <span class="ql-formula" data-value="x