Multiple Choice
Sugar costs $1.27 per pound, and lemons cost $0.47 each. You sell lemonade for $1.35 per glass. Write S for the pounds of sugar used, L for the number of lemons used, G for the number of glasses
Of lemonade you sell, and P for the profit, in dollars, you make. Express using a formula your profit in
Terms of pounds of sugar used, number of lemons used, and number of glasses of lemonade sold.
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q26: <span class="ql-formula" data-value="\text { If } g
Q27: The distance, in miles, from me
Q28: Below is a graph of a
Q29: The following table shows some function
Q30: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB3388/.jpg" alt=" A) 7.73
Q32: The following table shows your monthly
Q33: Sugar costs $1.62 per pound, and
Q34: The temperature in degrees Fahrenheit can be
Q35: The following table shows the number
Q36: <span class="ql-formula" data-value="\text { If } f