Multiple Choice
Petrini Corporation makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for the next four months of operations:The budgeted selling price per unit is $110. Budgeted unit sales for January, February, March, and April are 7,500, 10,600, 12,000, and 11,700 units, respectively. All sales are on credit.Regarding credit sales, 30% are collected in the month of the sale and 70% in the following month.The ending finished goods inventory equals 30% of the following month's sales.The ending raw materials inventory equals 10% of the following month's raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $4.00 per pound.Regarding raw materials purchases, 40% are paid for in the month of purchase and 60% in the following month.The direct labor wage rate is $23.00 per hour. Each unit of finished goods requires 2.6 direct labor-hours.Manufacturing overhead is entirely variable and is $8.00 per direct labor-hour.The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.70. The fixed selling and administrative expense per month is $70,000.If the company estimates that it will need 59,550 pounds of raw material to satisfy production needs in March, then the raw materials inventory balance at the end of February should be closest to:
A) $23,820
B) $222,180
C) $22,040
D) $244,220
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q94: Dilly Farm Supply is located in a
Q95: KAB Incorporated, a small retail store, had
Q96: Capes Corporation is a wholesaler of industrial
Q97: Davis Corporation is preparing its Manufacturing Overhead
Q98: Carver Lumber sells lumber and general building
Q100: LBC Corporation makes and sells a product
Q101: Darke Corporation makes one product and has
Q102: Bramble Corporation is a small wholesaler of
Q103: Mumbower Corporation makes one product and has
Q104: The manufacturing overhead budget at Foshay Corporation