Solved

Gipple Corporation Makes a Product That Uses a Material with the Quantity

Question 91

Multiple Choice

Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 7.3 grams per unit of output and the price standard of $6.00 per gram. In January the company produced 3,400 units using 24,870 grams of the direct material. During the month the company purchased 27,400 grams of the direct material at $6.10 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.The materials quantity variance for January is:


A) $305 Unfavorable
B) $300 Unfavorable
C) $300 Favorable
D) $305 Favorable

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions