Multiple Choice
To find the cost of a portion:
A) Price per pound * A.P. (as purchased) amount purchased = Total cost.
B) Price per pound - A.P. (as purchased) amount purchased = Total cost.
C) Price per pound + A.P. (as purchased) amount purchased = Total cost.
D) Price per pound ÷ A.P. (as purchased) amount purchased = Total cost.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q11: _ items are popular on a food
Q12: Find the food costs of each item.
Q13: _ _ are moneys spent to prepare
Q14: _ should be used to figure out
Q15: Find the labor costs. Chef Franco receives
Q17: Match the following chapter terms with their
Q18: Match the following chapter terms with their
Q19: Match the following chapter terms with their
Q20: _ refers to a payment made for
Q21: Match the following chapter terms with their