menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Beginning Algebra Connecting Concepts Through Applications
  4. Exam
    Exam 1: Building Blocks of Algebra
  5. Question
    Find the Unit Price for an 8-Ounce Box of Pasta
Solved

Find the Unit Price for an 8-Ounce Box of Pasta

Question 316

Question 316

Short Answer

Find the unit price for an 8-ounce box of pasta for $0.89. Round to the nearest tenth of a cent.

$__________ per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q311: When you multiply two fractions with different

Q312: Subtract the fractions. Reduce to simplest form.

Q313: The distributive property is used in the

Q314: True or false: The absolute value of

Q315: Write the expression <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Write the

Q317: The cost of college tuition for 12

Q318: The workshop has 3 lbs of nails.

Q319: Translate the phrase into an algebraic expression.<br>V

Q320: Multiply or divide as indicated without a

Q321: If the sales tax rate is 6%

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines