Essay
If the sales tax rate is 6% write an expression for the sales tax on a purchase costing c then evaluate that expression if c equals $120.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q316: Find the unit price for an 8-ounce
Q317: The cost of college tuition for 12
Q318: The workshop has 3 lbs of nails.
Q319: Translate the phrase into an algebraic expression.<br>V
Q320: Multiply or divide as indicated without a
Q322: Round <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Round to
Q323: Use the table given to pick the
Q324: Simplify the expression <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Simplify the
Q325: Divide the decimals. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Divide the
Q326: Which one of the following represents the