menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Beginning Algebra Connecting Concepts Through Applications
  4. Exam
    Exam 1: Building Blocks of Algebra
  5. Question
    Find the Unit Price for a 64-Ounce Bottle of Detergent
Solved

Find the Unit Price for a 64-Ounce Bottle of Detergent

Question 221

Question 221

Short Answer

Find the unit price for a 64-ounce bottle of detergent for $9.59. Round to the nearest tenth of a cent.

$__________ per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q216: Find 15% of 50.<br>A) 750<br>B) 75<br>C) 7.5<br>D)

Q217: Simplify the expression <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Simplify the

Q218: Evaluate the expression <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="Evaluate the

Q219: Multiply the fractions. Reduce to simplest form.

Q220: The number <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TBX8673/.jpg" alt="The number

Q222: The table below shows the salary values

Q223: Convert the number 0.7575 to a fraction

Q224: Subtract the fractions. Reduce to simplest form.

Q225: Find the absolute value of the expression.

Q226: A population of rabbits was tracked over

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines