Multiple Choice
Kelsey has been making soy candles for friends and family for many years. Recently she debated making an official website to sell her candles to the general public. Her variable cost is $4.20 per unit, and she would sell each candle for $10.00. Her fixed costs will be $418.00 per month. How many units would she need to sell per year to completely replace her current annual salary of $36,450? Round your final answer to the nearest whole unit.
A) 4,941 units
B) 5,419 units
C) 7,150 units
D) 36,450 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q95: The accounting department of Stryker Inc. is
Q96: A company's strategic plan is an integral
Q97: A grocery store just finished another year
Q98: Turner Electronics is a retail store that
Q99: Shawn is a chef who has been
Q101: Under a well-constructed management control system, an
Q102: When an organization starts up, they decide
Q103: From an employee's perspective, one of the
Q104: As a company begins to fine tune
Q105: Stucker Corp. just started their annual company-wide