Solved

Wilkinson Company Sells Its Single Product for $30 Per Unit

Question 27

Multiple Choice

Wilkinson Company sells its single product for $30 per unit. The contribution margin ratio is 45% and Wilkinson has fixed costs of $10,000 per month. If 3,000 units are sold in the current month, Wilkinson's income would be:


A) $30,500.
B) $49,500.
C) $40,500.
D) $90,000.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions