Short Answer
Math (U.S.)
-If a recipe calls for 6 ounces of carrots, and the EP unit cost is $1.25 per pound, what is the ingredient cost of carrots? Remember to round your answer to the nearest cent.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q36: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q37: If one Cajun burger has a food
Q38: A chef bought a 300 lb side
Q39: "Edible portion" (EP) is another way of
Q40: Math (U.S.)<br>-If a standard dinner roll is
Q42: The food cost percentage of a menu
Q43: Math (U.S.)<br>-Calculate the amount of cake flour
Q44: Math (U.S.)<br>-The prime rib has an AP
Q45: Math (U.S.)<br>-If a standard dinner roll is
Q46: Math (Metric)<br>For each of the math questions,