Multiple Choice
A chef bought a 300 lb side of beef for $1.25 per lb. After he trimmed and cut it into serving-sized portions, he had 225 lbs left. His actual price per pound is now __________.
A) $1.33
B) $1.67
C) $2.40
D) $2.81
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q33: Cooking large volumes of food means that
Q34: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q35: To determine portion cost, you divide the
Q36: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q37: If one Cajun burger has a food
Q39: "Edible portion" (EP) is another way of
Q40: Math (U.S.)<br>-If a standard dinner roll is
Q41: Math (U.S.)<br>-If a recipe calls for 6
Q42: The food cost percentage of a menu
Q43: Math (U.S.)<br>-Calculate the amount of cake flour