Short Answer
Math (U.S.)
-The total cost of the ingredients for the Arroz a la Mexicana recipe is $2.18 and it yields 16 portions. If the price of long grain rice rises from $0.62 per pound to $0.70 per pound, what is the corresponding rise in portion cost? The recipe calls for 1.5 pounds of rice. Remember to round your answer to the nearest penny.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q114: Math (U.S.)<br>-The Risotto alla Parmigiana yields 60
Q115: Math (U.S.)<br>-You need 100, 3 fl oz.
Q116: Math (U.S.)<br>-If the giblets are accidentally discarded,
Q117: Math (U.S.)<br>-How many pounds of potatoes would
Q118: Math (U.S.)<br>-How many cups in one gallon?
Q120: Fill in the blanks by making the
Q121: Math (U.S.)<br>-You need 200, 5 oz. portions
Q122: The menu of a _ is limited
Q123: Fill in the blanks by making the
Q124: The boiling point of water is _?<br>A)