Multiple Choice
Alpha Company uses a periodic inventory system.The company bought 75 units of inventory for $4 each and 25 units of inventory for $5 each.Alpha's weighted average cost per unit is:
A) $4.25.
B) $4.50.
C) $4.00.
D) $5.00.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q78: Which of the following is not one
Q83: If inventory costs have been falling during
Q157: Assume the periodic inventory method is used.When
Q164: The most commonly used inventory costing method
Q192: The following company purchases and sells collectors'
Q194: Which inventory method is typically used when
Q195: A company can use LIFO to prepare
Q196: A company uses a weighted-average perpetual inventory
Q202: Use the following to answer questions 179
Q208: LIFO and weighted average results will be