Solved

Swansea Finishing Produces and Sells a Decorative Pillow for $100

Question 171

Multiple Choice

Swansea Finishing produces and sells a decorative pillow for $100.00 per unit. In the first month of operation, 2,000 units were produced and 1,800 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the month includes:
Swansea Finishing produces and sells a decorative pillow for $100.00 per unit. In the first month of operation, 2,000 units were produced and 1,800 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the month includes:   What is cost of goods sold using variable costing? A)  $41,400 B)  $73,800 C)  $121,000 D)  $56,000
What is cost of goods sold using variable costing?


A) $41,400
B) $73,800
C) $121,000
D) $56,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions