Multiple Choice
A manufacturer produces 200 units of a product at a total cost of $1,000.If the manufacturer wants to make a markup of 10 percent,the price per unit would be ________.
A) $6.00
B) $5.50
C) $5.00
D) $4.50
E) $0.50
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q42: A bag of snack food is bright
Q43: Farmers selling agricultural commodities operate in very
Q44: If a company sets its price to
Q45: Give an example of a company following
Q46: Business-to-business (B2B)products are goods and services purchased
Q48: A brand can be any of the
Q49: When companies respond to complaints that packaging
Q50: An advertising campaign that attempts to sell
Q51: A bag of snack food says,"Walmart's Corn
Q52: Salespeople bringing suggestions for a new fast