Solved

Use the Following to Answer Questions

Question 70

Multiple Choice

Use the following to answer questions
Hepburn Corporation's sales price is $30 per unit. Unit sales information is presented below:
Use the following to answer questions Hepburn Corporation's sales price is $30 per unit. Unit sales information is presented below:    Management estimates that 2% of credit sales are uncollectible. Of the remaining credit sales, 30 percent are collected in the month of sale and the remainder in the following month. The March 31 ending inventory is 5,500 units, and Hepburn wants to have 10% of the next month's sales in ending finished goods inventory. -Each finished unit requires 5 units of raw material and raw material can be purchased at $3 per unit.Hepburn wants to have 15% of the next month's needs in ending raw materials inventory.The March 31,raw materials inventory is 40,000 units and Hepburn estimates May production at 58,000 units.What amount should Hepburn budget for raw material purchases for April? A) $912,750 B) $855,000 C) $790,500 D) $784,500 Management estimates that 2% of credit sales are uncollectible. Of the remaining credit sales, 30 percent are collected in the month of sale and the remainder in the following month. The March 31 ending inventory is 5,500 units, and Hepburn wants to have 10% of the next month's sales in ending finished goods inventory.
-Each finished unit requires 5 units of raw material and raw material can be purchased at $3 per unit.Hepburn wants to have 15% of the next month's needs in ending raw materials inventory.The March 31,raw materials inventory is 40,000 units and Hepburn estimates May production at 58,000 units.What amount should Hepburn budget for raw material purchases for April?


A) $912,750
B) $855,000
C) $790,500
D) $784,500

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions