menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Financial Accounting Study Set 2
  4. Exam
    Exam 21: Cost Behavior and Decisions Using C-V-P Analysis
  5. Question
    Grate Company's Product Has a Selling Price of $15 and a Per-Unit
Solved

Grate Company's Product Has a Selling Price of $15 and a Per-Unit

Question 31

Question 31

Multiple Choice

Grate Company's product has a selling price of $15 and a per-unit variable cost of $8. Its fixed costs are $14,000. How many units must the company sell to earn a profit of $35,000?


A) 2,334
B) 3,000
C) 6,125
D) 7,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q26: Winslow Company sold 10,000 swing sets this

Q27: Exhibit 21-7 Use the cost-volume-profit graph below

Q28: Which of the following is NOT a

Q29: Exhibit 21-7 Use the cost-volume-profit graph below

Q30: Exhibit 21-9 Stella Signs sells two different

Q32: Mosely Company's per-unit cost is the same

Q33: A company that has a per-unit contribution

Q34: The contribution margin minus total fixed costs

Q35: Exhibit 21-1 Wimmer Company makes swimming suits

Q36: At a break-even point of 600 units

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines