Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Cost Management Study Set 2
Exam 7: Cost Allocation: Departments, Joint Products, and By-Products
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 81
Multiple Choice
Firm X has a production process that has a total joint cost of $15,000. At the split-off point, there are 2,000 pounds of Product 1 and 3,000 pounds of Product 2. What is the cost per pound of Product 1 using the physical measure method?
Question 82
Multiple Choice
The amount of joint costs allocated to product Z using the sales value at split-off method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 83
Multiple Choice
The total cost accumulated in the sales department using the direct method is (calculate all ratios and percentages to 2 decimal places, for example 33.33%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 84
Multiple Choice
The total cost accumulated in the assembly department using the step method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 85
Multiple Choice
The total cost accumulated in the marketing department using the reciprocal method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 86
Multiple Choice
The amount of joint costs allocated to product X using the net realizable value method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 87
Multiple Choice
The total cost accumulated in the assembly department using the direct method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 88
Multiple Choice
The amount of joint costs allocated to product X using the sales value at split-off method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar) :
Question 89
Multiple Choice
An overhead cost that can be traced directly to either a service or production department:
Question 90
Multiple Choice
The departmental cost allocation approach is preferred when the firm has:
Question 91
Multiple Choice
Which one of the following methods uses units of output to allocate joint costs to joint products?
Question 92
Multiple Choice
The mathematical technique that underlies the reciprocal cost allocation method is:
Question 93
Multiple Choice
Which of the following is not an ethical issue managers encounter with cost allocation?
Question 94
Multiple Choice
In making decisions about whether to sell or further process joint products, allocation of common or joint costs is:
Question 95
Multiple Choice
Which one of the following methods of cost allocation is completed by taking the service flows to production departments only and determining each production department's share of that service?