Solved

Machine Builders Inc

Question 26

Multiple Choice

Machine Builders Inc.adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system.The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: Materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit;labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit.All materials are issued at the beginning of processing.The operating data shown below were taken from the records for July: Machine Builders Inc.adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system.The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: Materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit;labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit.All materials are issued at the beginning of processing.The operating data shown below were taken from the records for July:   The actual total cost of direct materials used in production during July was: A) $282,150. B) $287,850. C) $297,000. D) $300,000. E) $303,000.
The actual total cost of direct materials used in production during July was:


A) $282,150.
B) $287,850.
C) $297,000.
D) $300,000.
E) $303,000.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions