Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Accounting Study Set 3
Exam 6: Variable Costing and Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 161
True/False
Given the following data, total product cost per unit under variable costing is $7.09.
Question 162
True/False
A company normally sells a product for $20 per unit. Variable per unit costs for this product are: $2 direct materials, $4 direct labor, and $1.50 variable overhead. The company is currently operating at 70% of capacity producing 14,000 units per year. Total fixed costs are $42,000 per year. The company should not accept a special order for 2,000 units which would be sold for $10 per unit because there would be an incremental loss on the order.
Question 163
Multiple Choice
Under absorption costing, which of the following statements is not true?
Question 164
Multiple Choice
During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $5 per unit, Direct labor, $3 per unit, Variable overhead, $4 per unit, and Fixed overhead, $250,000. The company produced 25,000 units, and sold 20,000 units, leaving 5,000 units in inventory at year-end. What is the value of ending inventory under absorption costing?
Question 165
Essay
A company reports the following information regarding its production cost:
Required: Perform the following independent calculations. a. Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under variable costing is $73. b. Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under absorption costing is $73.
Question 166
Essay
Identify the treatment of each of the following costs under variable costing and absorption costing:
Question 167
Short Answer
________ is equal to Sales minus Variable manufacturing costs.
Question 168
Essay
Assume a company sells a given product for $18 per unit. Variable selling costs are $0.70 per unit and variable production costs are $5.30 per unit. If the company breaks even when selling 4,000,000 units, what are total fixed costs?