Multiple Choice
Elly Industries is a multi-product company that currently manufactures 30,000 units of part MR24 each month for use in production of its products. The facilities now being used to produce part MR24 have a fixed monthly cost of $150,000 and a capacity to produce 35,000 units per month. If Elly were to buy part MR24 from an outside supplier, the facilities would be idle, but its fixed costs would continue at 40% of their present amount. The variable production costs of Part MR24 are $11 per unit.
-If Elly industries is able to obtain part MR24 from an outside supplier at a purchase price of $10 per unit,the monthly financial advantage (disadvantage) of buying the part rather than making it would be:
A) $30,000
B) $180,000
C) $90,000
D) $120,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q42: Kinsi Corporation manufactures five different products. All
Q167: Younes Inc. manufactures industrial components. One of
Q169: Mae Refiners, Inc., processes sugar cane that
Q173: Melbourne Corporation has traditionally made a subcomponent
Q174: Part U16 is used by Mcvean Corporation
Q175: Otool Inc.is considering using stocks of an
Q176: The most recent monthly income statement for
Q177: Garson,Inc.produces three products.Data concerning the selling prices
Q181: Sunk costs are never relevant in decision
Q382: One way to increase the effective utilization