Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
ACCT Managerial
Exam 13: Management Accounting for Cost Control and Performance Evaluation Flexible Budgets and Variance Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 21
Multiple Choice
Taylor Products Inc.has an $8000 unfavourable flexible budget variance for October.If October's flexible budget net income was $175 000,which of the following statements is true?
Question 22
Multiple Choice
Paw-Paw Products Paw-Paw Products produces and sells flannel covered dogbeds. In the current year, Paw-Paw had expected to sell 8000 beds but actually produced and sold 8500 beds. The following information is available regarding the standard cost to produc In the current year, 44 000 metres of material were purchased and used at a cost of $1.60 per metre and 365 500 direct labour minutes were incurred at a cost of $.23 per minute. -The company's direct labour rate variance for the current year was:
Question 23
Essay
Drummel Ltd.has a $7000 unfavourable variable overhead efficiency variance.Give one possible reason for this variance.
Question 24
Multiple Choice
Meow Products Ltd. Meow Products Ltd. in the US produces and sells scratching posts for cats. In the current year, the company had expected to sell 12 000 posts but actually produced and sold 10 000 posts. The following information is available regarding the standard cost to produce a single post:
Direct materials:
3
feet
@
1.75
per foot
Direct labour:
15
minutes
@
$
.
30
per minute
\begin{array}{ll}\text { Direct materials: } & 3 \text { feet } @ 1.75 \text { per foot } \\\text { Direct labour: } & 15 \text { minutes } @ \$ .30 \text { per minute }\end{array}
Direct materials:
Direct labour:
3
feet
@1.75
per foot
15
minutes
@$.30
per minute
In the current year, 38 000 feet of material were purchased out of which 35 000 feet were used at a cost of $1.55 per foot, and 160 000 direct labour minutes were incurred at a cost of $.32 per minute. -The company's direct materials price variance for the current year was:
Question 25
Multiple Choice
In most companies,machines break down occasionally and employees are often less than perfect.Which type of standard acknowledges these characteristics when determining the standard cost of a product?
Question 26
Multiple Choice
Carlton Corporation Carlton Corporation produces and sells faux-leather handbags. In the current year, the company budgeted for the production and sale of 1000 handbags; however, 900 handbags were actually produced and sold. Each bag has a standard requiring 2 metres of material at a cost of $4.00 per metre and 1 hour of assembly time at a cost of $9.50 per hour. Actual costs for the production of 900 bags were $7215 for materials (1850 metres purchased and used @ $3.90 per metre) and $10 125 for labour (1125 hours @ $9.00 per hour) . -Carlton's direct labour efficiency variance is:
Question 27
Essay
Bayou Barbecue Inc.in the US bottles and sells barbecue sauce.In the current year,the company had expected to sell 500 000 bottles but actually bottled and sold 600 000 bottles.The standard direct materials cost for each bottle is $.36 comprised of 12 ounces of material at a cost of $.03 per ounce.During the year,7 800 000 ounces of material was purchased out of which 7 350 000 ounces were used at a cost of $.035 per ounce. Required: Compute each of the following variances.Indicate whether the variance is favourable (F)or unfavourable (U). A. Direct materials price variance B. Direct materials usage variance
Question 28
Multiple Choice
Dabney Inc.has a favourable direct labour efficiency variance.Which of the following would be the most likely reason for this variance?
Question 29
Multiple Choice
Hoppe Inc.manufactures widgets.Management has determined that each widget has a standard materials cost of $3.50 when 2.5 grams of raw material at a cost of $1.40 per gram are used.The static budget for the month of December showed an estimated production of 4000 widgets in December.During December,4300 widgets were actually produced.The actual cost for each widget was $3.60 when 2.25 grams of raw material at a cost of $1.60 per gram were purchased and used.What should be the total direct materials cost according to Hoppe's flexible budget for December?
Question 30
Multiple Choice
Moreland Manufacturing Inc. US-based Moreland Manufacturing Inc. produces and sells stainless steel faucets. In the current year, the company had budgeted for the production and sale of 6000 faucets but, due to unexpected demand, 7000 faucets were actually produced and sold. Each faucet has a standard requiring 15 ounces of direct material at a cost of $.40 per ounce and 15 minutes of assembly time at a cost of $.20 per minute. Actual costs for the production of 7000 faucets were $41 359.50 for materials (106 050 ounces purchased and used @ $.39 per ounce) and $21 560 for labour (98 000 minutes @ $.22 per minute) . -Moreland's direct materials price variance is:
Question 31
Essay
Harkin Ltd.has a $5000 unfavourable variable overhead spending variance.Give two possible reasons for this variance.
Question 32
Essay
In early 2009,Duncan Manufacturing Inc.had budgeted for the production and sale of 12 000 units at a sales price of $20 per unit.The following information is available regarding the standard cost for each unit:
Direct materials:
$ 4.00 (4 pounds at $ 1.00 per lb)
Direct labour:
$ 2.50(10 minutes of assembly at $ .25 per minute
\begin{array}{ll} \text { Direct materials: } & \text {\$ 4.00 (4 pounds at \$ 1.00 per lb)}\\ \text { Direct labour:} & \text {\$ 2.50(10 minutes of assembly at \$ .25 per minute}\\\end{array}
Direct materials:
Direct labour:
$ 4.00 (4 pounds at $ 1.00 per lb)
$ 2.50(10 minutes of assembly at $ .25 per minute
Actual results for 2009 were determined to be as follows:
Number of units produced
and sold:
11200
units
Sales revenue:
$
235200
($21 per unit)
Direct materials cost:
$
47840
(46
000
lbs purchased and used at
$
1.04
per lb
Direct labour cost:
$
22000
(
110000
minutes at
$
.
20
per minute)
\begin{array}{ll}\text { Number of units produced }\\{\text { and sold: }} & 11200 \text { units } \\\text { Sales revenue: } & \$ 235200 \text { (\$21 per unit) } \\\text { Direct materials cost: } & \$ 47840 \text { (46 } 000 \text { lbs purchased and used at } \$ 1.04 \text { per lb } \\\text { Direct labour cost: } & \$ 22000(110000 \text { minutes at } \$ .20 \text { per minute) }\end{array}
Number of units produced
and sold:
Sales revenue:
Direct materials cost:
Direct labour cost:
11200
units
$235200
($21 per unit)
$47840
(46
000
lbs purchased and used at
$1.04
per lb
$22000
(
110000
minutes at
$.20
per minute)
Required: Compute each of the following variances.Indicate whether the variance is favourable (F)or unfavourable (U). A. Sales price variance B. Direct materials price variance C. Direct materials usage variance D. Direct labour rate variance E. Direct labour efficiency variance
Question 33
Multiple Choice
A(n) ___________ is attainable only when near-perfect conditions exist.
Question 34
Multiple Choice
Trina makes handmade leis in Hawaii which she sells to local tourists.She anticipates August to be a busy month with the sale of 500 leis.She has prepared the following static budget for August:
Sales revenue (500 units)
$
5000
Variable costs:
Direct materials
1000
Direct labour
1000
Overhead
375
Fixed costs
200
‾
Net income
$
2425
‾
\begin{array}{lr} \text {Sales revenue (500 units) } &\$5000\\ \text { Variable costs:} &\\ \text { Direct materials } &1000\\ \text { Direct labour} &1000\\ \text { Overhead } &375\\ \text { Fixed costs} &\underline{200}\\ \text { Net income}&\underline{\$2425}\end{array}
Sales revenue (500 units)
Variable costs:
Direct materials
Direct labour
Overhead
Fixed costs
Net income
$5000
1000
1000
375
200
$2425
During August,Trina actually produced and sold 400 leis.What should be Trina's net income in August based on a flexible budget?
Question 35
Multiple Choice
Meow Products Ltd. Meow Products Ltd. in the US produces and sells scratching posts for cats. In the current year, the company had expected to sell 12 000 posts but actually produced and sold 10 000 posts. The following information is available regarding the standard cost to produce a single post:
Direct materials:
3
feet
@
1.75
per foot
Direct labour:
15
minutes
@
$
.
30
per minute
\begin{array}{ll}\text { Direct materials: } & 3 \text { feet } @ 1.75 \text { per foot } \\\text { Direct labour: } & 15 \text { minutes } @ \$ .30 \text { per minute }\end{array}
Direct materials:
Direct labour:
3
feet
@1.75
per foot
15
minutes
@$.30
per minute
In the current year, 38 000 feet of material were purchased out of which 35 000 feet were used at a cost of $1.55 per foot, and 160 000 direct labour minutes were incurred at a cost of $.32 per minute. -The company's direct labour rate variance for the current year was:
Question 36
Multiple Choice
Mystic Falls Inc. Mystic Falls Inc. bottles and sells a popular soft drink. In 2009, the company had expected to sell 1 000 000 bottles but actually bottled and sold 900 000 bottles. The standard direct materials cost for each bottle is $.40 comprised of 10 grams at a cost of $.04 per gram. During 2009, 10 000 000 grams of material were purchased out of which 9 200 000 grams were used at a cost of $.05 per gram. -The direct materials price variance for 2009 was:
Question 37
Multiple Choice
Armstrong Products Refer to the Armstrong Products information below. Armstrong Products applies fixed overhead at a rate of $3 per direct labour hour. Each unit produced is expected to take 2 direct labour hours. Armstrong expected production in the current year to be 10 000 units but 9000 units were actually produced. Actual direct labour hours were 19 000 and actual fixed overhead costs were $62 000. -Armstrong's fixed overhead spending variance is:
Question 38
Multiple Choice
Bellow Ltd.uses direct labour hours as the cost driver for variable overhead.In order to calculate the variable overhead efficiency variance,which of the following items does not need to be known?
Question 39
Multiple Choice
New Hampshire Products has a favourable fixed overhead spending variance.Which of the following would be the most likely reason for this variance?