Solved

Junior Company Currently Buys 30,000 Units of a Part Used

Question 117

Essay

Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit. Recently the supplier informed Junior Company that a 20% increase will take effect next year. Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):
Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit. Recently the supplier informed Junior Company that a 20% increase will take effect next year. Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):     If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred. In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally. Required: Should Junior Company buy the part externally or make it internally?
If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred. In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally.
Required: Should Junior Company buy the part externally or make it internally?

Correct Answer:

verifed

Verified

Produce internally; ...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions