Solved

Theis Incorporated Has the Following Departmental Structure for Producing Its \quad

Question 138

Essay

Theis Incorporated has the following departmental structure for producing its products:
 Theis Incorporated has the following departmental structure for producing its products:    A consultant designed a cellular manufacturing structure for the same product:   The times given represent the time required to process one unit of product.  -Refer to the figure. a.What are the cycle times for each model? b.What is the bottleneck department and why? c.What are the production rates of Model 1 and Model 2? d.Assuming materials costs of $60 per unit for both Model 1 and Model 2 and conversion costs of $200 per hour,what is the unit cost of each model? e.If the company uses a Product Cost Conversion Cost Chart as follows:  \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \text { Materials }   \begin{array}{l} \begin{array} { | l | l | c | c | }  \hline & & \text { Steel } & \text { Titanium } \\ \hline & 2.5 \mathrm {~kg} & .75 & .90 \\ \hline \text { Size } & 5.0 \mathrm {~kg} & 1.00 & 1.20 \\ \hline & 7.5 \mathrm {~kg} & 1.15 & 1.50 \\ \hline & & & \\ \hline \end{array} \end{array}   and the average conversion cost = $50,what is the product cost of Model 1,a 5.0 kg unit made of Titanium and Model 2,a 7.5 kg unit made of steel? (Assume materials cost remains at $60 per unit.)
A consultant designed a cellular manufacturing structure for the same product:
 Theis Incorporated has the following departmental structure for producing its products:    A consultant designed a cellular manufacturing structure for the same product:   The times given represent the time required to process one unit of product.  -Refer to the figure. a.What are the cycle times for each model? b.What is the bottleneck department and why? c.What are the production rates of Model 1 and Model 2? d.Assuming materials costs of $60 per unit for both Model 1 and Model 2 and conversion costs of $200 per hour,what is the unit cost of each model? e.If the company uses a Product Cost Conversion Cost Chart as follows:  \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \text { Materials }   \begin{array}{l} \begin{array} { | l | l | c | c | }  \hline & & \text { Steel } & \text { Titanium } \\ \hline & 2.5 \mathrm {~kg} & .75 & .90 \\ \hline \text { Size } & 5.0 \mathrm {~kg} & 1.00 & 1.20 \\ \hline & 7.5 \mathrm {~kg} & 1.15 & 1.50 \\ \hline & & & \\ \hline \end{array} \end{array}   and the average conversion cost = $50,what is the product cost of Model 1,a 5.0 kg unit made of Titanium and Model 2,a 7.5 kg unit made of steel? (Assume materials cost remains at $60 per unit.)
The times given represent the time required to process one unit of product.
-Refer to the figure.
a.What are the cycle times for each model?
b.What is the bottleneck department and why?
c.What are the production rates of Model 1 and Model 2?
d.Assuming materials costs of $60 per unit for both Model 1 and Model 2 and conversion costs of $200 per hour,what is the unit cost of each model?
e.If the company uses a Product Cost Conversion Cost Chart as follows:
\quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad \quad  Materials \text { Materials }
 Steel  Titanium 2.5 kg.75.90 Size 5.0 kg1.001.207.5 kg1.151.50\begin{array}{l}\begin{array} { | l | l | c | c | } \hline & & \text { Steel } & \text { Titanium } \\\hline & 2.5 \mathrm {~kg} & .75 & .90 \\\hline \text { Size } & 5.0 \mathrm {~kg} & 1.00 & 1.20 \\\hline & 7.5 \mathrm {~kg} & 1.15 & 1.50 \\\hline & & & \\\hline\end{array}\end{array}
and the average conversion cost = $50,what is the product cost of Model 1,a 5.0 kg unit made of Titanium and Model 2,a 7.5 kg unit made of steel? (Assume materials cost remains at $60 per unit.)

Correct Answer:

verifed

Verified

a.Model 1 cycle time = 2 + 10 + 4 + 5 = ...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions