Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Accounting Study Set 7
Exam 8: Variable Costing: A Tool for Management
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 41
Essay
UHF Antennas,Inc.,produces and sells a unique television antenna.The company has just opened a new plant to manufacture the antenna,and the following cost and revenue data have been reported for the first month of the new plant's operation:
Selling price
$
108
Beginning inventory
0
Units produced
35
,
000
Units sold
30
,
000
Selling price per unit
$
50
Selling and administrative expenses:
Variable per unit
$
2
Fixed (total)
$
360
,
000
Manufacturing costs:
Manufacturing costs:
$
9
Direct material cost per unit
$
8
Direct labour cost per unit
$
3
Variable overhead cost per unit
$
350
,
000
\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Selling price } & \$ 108 \\\hline \text { Beginning inventory } & 0 \\\hline \text { Units produced } & 35,000 \\\hline \text { Units sold } & 30,000 \\\hline \text { Selling price per unit } & \$ 50\\ \hline\text { Selling and administrative expenses: } & \\\hline \text { Variable per unit } &\$2 \\\hline \text { Fixed (total) } &\$ 360,000 \\\hline \text { Manufacturing costs: }\\\hline \text { Manufacturing costs: } &\$ 9 \\\hline \text { Direct material cost per unit } & \$ 8 \\\hline \text { Direct labour cost per unit } & \$ 3\\\hline \text { Variable overhead cost per unit } & \$ 350,000 \\\hline\end{array}
Selling price
Beginning inventory
Units produced
Units sold
Selling price per unit
Selling and administrative expenses:
Variable per unit
Fixed (total)
Manufacturing costs:
Manufacturing costs:
Direct material cost per unit
Direct labour cost per unit
Variable overhead cost per unit
$108
0
35
,
000
30
,
000
$50
$2
$360
,
000
$9
$8
$3
$350
,
000
Management is anxious to see how profitable the new antenna will be and has asked that an income statement be prepared for the month.Assume that direct labour is a variable cost. Required: a)Assuming that the company uses absorption costing,compute the unit product cost and prepare an income statement. b)Assuming that the company uses variable costing,compute the unit product cost and prepare an income statement. c)Explain the reason for any difference in the ending inventories under the two costing methods and the impact of this difference on reported operating income.
Question 42
Multiple Choice
New Look Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Selling price
$
95
Units in beginning inventory
0
Units produced
3
,
800
Units sold
3
,
600
Units in ending inventory
200
Variable costs per unit:
Direct materials
$
22
Direct labour
$
11
Variable manufacturing overhead
$
2
Variable selling and administrative
$
9
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$
102
,
600
Fixed selling and administrative
$
63
,
200
\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Selling price } & \$ 95 \\\hline \text { Units in beginning inventory } & 0 \\\hline \text { Units produced } & 3,800 \\\hline \text { Units sold } & 3,600 \\\hline \text { Units in ending inventory } & 200 \\\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Direct materials } & \$ 22 \\\hline \text { Direct labour } & \$ 11 \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 2 \\\hline \text { Variable selling and administrative } & \$ 9 \\\hline \text { Fixed costs: } & \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 102,600 \\\hline \text { Fixed selling and administrative } & \$ 63,200 \\\hline\end{array}
Selling price
Units in beginning inventory
Units produced
Units sold
Units in ending inventory
Variable costs per unit:
Direct materials
Direct labour
Variable manufacturing overhead
Variable selling and administrative
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling and administrative
$95
0
3
,
800
3
,
600
200
$22
$11
$2
$9
$102
,
600
$63
,
200
-What was the total period cost for the month under the variable costing approach?
Question 43
Multiple Choice
Elliot Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Selling price
$
112
Units in beginning inventory
0
Units produced
4
,
900
Units sold
4
,
500
Units in ending inventory
400
Variable costs per unit:
Direct materials
$
19
Direct labour
$
45
Variable manufacturing overhead
$
6
Variable selling and administrative
$
9
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$
117
,
600
Fixed selling and administrative
$
22
,
500
\begin{array}{l|r|}\hline \text { Selling price } & \$ 112 \\\hline \text { Units in beginning inventory } & 0 \\\hline \text { Units produced } & 4,900 \\\hline \text { Units sold } & 4,500 \\\hline \text { Units in ending inventory } & 400 \\\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Direct materials } & \$ 19 \\\hline \text { Direct labour } & \$ 45 \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 6 \\\hline \text { Variable selling and administrative } & \$ 9 \\\hline \text { Fixed costs: } & \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 117,600 \\\hline \text { Fixed selling and administrative } & \$ 22,500 \\\hline\end{array}
Selling price
Units in beginning inventory
Units produced
Units sold
Units in ending inventory
Variable costs per unit:
Direct materials
Direct labour
Variable manufacturing overhead
Variable selling and administrative
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling and administrative
$112
0
4
,
900
4
,
500
400
$19
$45
$6
$9
$117
,
600
$22
,
500
-What was the operating income (loss) for the month under absorption costing?
Question 44
Multiple Choice
Gabbert Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Selling price
$
90
Units in beginning inventory
0
Units produced
3
,
600
Units sold
3
,
400
Units in ending inventory
200
Variable costs per unit:
Direct materials
$
23
Direct labour
$
11
Variable manufacturing overhead
$
2
Variable selling and administrative
$
8
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$
93
,
600
Fixed selling and administrative
$
61
,
200
\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Selling price } & \$ 90 \\\hline \text { Units in beginning inventory } & 0 \\\hline \text { Units produced } & 3,600 \\\hline \text { Units sold } & 3,400 \\\hline \text { Units in ending inventory } & 200 \\\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Direct materials } & \$ 23 \\\hline \text { Direct labour } & \$ 11 \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 2 \\\hline \text { Variable selling and administrative } & \$ 8 \\\hline \text { Fixed costs: } & \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 93,600 \\\hline \text { Fixed selling and administrative } & \$ 61,200 \\\hline\end{array}
Selling price
Units in beginning inventory
Units produced
Units sold
Units in ending inventory
Variable costs per unit:
Direct materials
Direct labour
Variable manufacturing overhead
Variable selling and administrative
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling and administrative
$90
0
3
,
600
3
,
400
200
$23
$11
$2
$8
$93
,
600
$61
,
200
-What was the total period cost for the month under the variable costing approach?
Question 45
Multiple Choice
Which of the following statements is true for a firm that uses variable costing?
Question 46
Essay
Mahugh Company,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Selling price
$
122
Units in beginning inventory
0
,
300
Units produced
8
,
200
Units sold
100
Variable costs per unit:
Direct materials
$
27
Direct labour
$
46
Variable manufacturing overhead
$
4
Variable selling and administrative
$
7
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$
199
,
200
Fixed selling and administrative
$
106
,
600
\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Selling price } & \$ 122 \\\hline \text { Units in beginning inventory } & 0,300 \\\hline \text { Units produced } & 8,200 \\\hline \text { Units sold } & 100\\\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Direct materials } & \$ 27 \\\hline \text { Direct labour } & \$ 46 \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 4 \\\hline \text { Variable selling and administrative } & \$ 7 \\\hline \text { Fixed costs: } & \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 199,200 \\\hline \text { Fixed selling and administrative } & \$ 106,600\\\hline\end{array}
Selling price
Units in beginning inventory
Units produced
Units sold
Variable costs per unit:
Direct materials
Direct labour
Variable manufacturing overhead
Variable selling and administrative
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling and administrative
$122
0
,
300
8
,
200
100
$27
$46
$4
$7
$199
,
200
$106
,
600
Required: a)What is the unit product cost for the month under variable costing? b)What is the unit product cost for the month under absorption costing? c)Prepare an income statement for the month using the contribution format and the variable costing method. d)Prepare an income statement for the month using the absorption costing method. e)Reconcile the variable costing and absorption costing operating incomes for the month.
Question 47
Multiple Choice
What is the costing method that can be used most easily with break-even analysis and other cost-volume-profit techniques?
Question 48
Multiple Choice
Which of the following statements is true about the difference in operating income between variable costing and absorption costing if the number of units in work-in-process and finished goods inventories increase?