Solved

Ace Plastics Produces Many Different Kinds of Products All in One

Question 22

Multiple Choice

Ace Plastics produces many different kinds of products all in one manufacturing facility. They have identified four activities for their costing system: Ace Plastics produces many different kinds of products all in one manufacturing facility. They have identified four activities for their costing system:   The activity rates are as follows:   Ace received an order for 3,000 plastic toys. The engineering design shows that the order will require $540 of direct material cost in total, $90 of direct labor cost, will require 4 purchase orders, will use 2 metric tons of chemical base, will need 8 direct labor hours, and will produce 3.000 units of product. How much is the manufacturing cost for one unit of product? (Please round to the nearest tenth of a cent.)  A) $0.630 B) $0.365 C) $0.395 D) $0.185 The activity rates are as follows:
Ace Plastics produces many different kinds of products all in one manufacturing facility. They have identified four activities for their costing system:   The activity rates are as follows:   Ace received an order for 3,000 plastic toys. The engineering design shows that the order will require $540 of direct material cost in total, $90 of direct labor cost, will require 4 purchase orders, will use 2 metric tons of chemical base, will need 8 direct labor hours, and will produce 3.000 units of product. How much is the manufacturing cost for one unit of product? (Please round to the nearest tenth of a cent.)  A) $0.630 B) $0.365 C) $0.395 D) $0.185 Ace received an order for 3,000 plastic toys. The engineering design shows that the order will require $540 of direct material cost in total, $90 of direct labor cost, will require 4 purchase orders, will use 2 metric tons of chemical base, will need 8 direct labor hours, and will produce 3.000 units of product. How much is the manufacturing cost for one unit of product? (Please round to the nearest tenth of a cent.)


A) $0.630
B) $0.365
C) $0.395
D) $0.185

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions