Multiple Choice
Murphy used to consume 100 units of X and 50 units of Y when the price of X was $2 and the price of Y was $4.If the price of X rose to $5 and the price of Y rose to $5, how much would Murphy's income have to rise so that he could still afford his original bundle?
A) $400
B) $350
C) $200
D) $600
E) None of the above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q20: ads in the boring business magazine are
Q21: if in the same amount of time
Q22: Murphy used to consume 100 units of
Q23: Murphy used to consume 100 units of
Q24: In the economy of Mungo,there is a
Q26: if you could exactly afford either 4
Q27: ads in the boring business magazine are
Q28: ads in the boring business magazine are
Q29: if in the same amount of time
Q30: if you could exactly afford either 2