Multiple Choice
If she spends her entire budget, Betsy can afford 74 peaches and 9 pineapples.She can also just afford 14 peaches and 21 pineapples.The price of peaches is 17 cents.What is the price of pineapples in cents?
A) 95 cents
B) 5 cents
C) 22 cents
D) 85 cents
E) None of the above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q1: Edmund must pay $6 each for punk
Q2: Georgina thrives on two goods: pears and
Q3: Billy Bob wants to gain some weight
Q5: Lars consumes only potatoes and herring.When the
Q6: Young Alasdair loves lollipops and hates oatmeal.To
Q7: Your budget constraint for the two goods
Q8: Ed Moore and his family live in
Q9: If all prices are doubled and money
Q10: Isabella thrives on two goods: lemons and
Q11: If you have an income of $40