Multiple Choice
the production function is f(L, M) = 4L1/2 M1/2, where L is the number of units of labor and M is the number of machines used.If the cost of labor is $25 per unit and the cost of machines is $64 per unit, then the total cost of producing 6 units of output will be
A) $240.
B) $150.
C) $267.
D) $120.
E) None of the above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q2: Al's production function for deer is f(x<sub>1</sub>,
Q3: Suppose that in the short run, the
Q4: Al's production function for deer is f(x<sub>1</sub>,
Q5: suppose that a new alloy is invented
Q6: the production function is f(L, M)= 4L<sup>1/2</sup>
Q7: Suppose that Nadine has a production
Q8: the production function is f(L, M)= 4L<sup>1/2</sup>
Q9: Two firms, Wickedly Efficient Widgets (WEW)and Wildly
Q10: Al's production function for deer is f(x<sub>1</sub>,
Q11: Suppose that in the short run, the